Článok z blogu

Čo by ste mali vedieť o neviditeľných strojčekoch.

Čo by ste mali vedieť o neviditeľných strojčekoch.

Neviditeľné strojčeky, priesvitné vyrovnávače alebo aj alignery, pozostávajú zo série na mieru vyrobených dláh, ktorých presný počet určuje liečebný plán. Každá séria strojčekov je jedinečným 3D tlačeným modelom zubov, ktorý je navrhnutý tak, aby posúval zuby do rôznych polôh v súlade s požadovaným výsledkom. Výmena jednotlivých dláh sa uskutočňuje v približne dvojtýždňových intervaloch, až kým sa liečba neukončí. Týmto spôsobom sú zuby v nepretržitom pohybe v požadovanom smere.

Neviditeľný strojček Neviditeľný strojček

V porovnaní s tradičnými kovovými strojčekmi majú neviditeľné strojčeky niekoľko výhod. Sú prakticky neviditeľné; väčšina ľudí si ani nevšimne, že ich máte na zuboch. Okrem toho sú snímateľné, takže si ich môžete z úst vybrať, aby ste mohli jesť, piť, čistiť si zuby, prípadne absolvovať zvláštne príležitosti. Navyše, tieto strojčeky umožňujú lepšie čistenie zubov, čím napomáhajú efektívnejšie predchádzať vzniku zubného kazu.

Kým pri nosení kovového strojčeka sa musíte vyhnúť určitým jedlám, ako sú napríklad sladkosti alebo tvrdé či chrumkavé potraviny, pri nosení priesvitného strojčeka svoju stravu obmedzovať nemusíte. Ak sa chystáte jesť, strojček jednoducho vyberiete a po jedle či pití si ho po vyčistení zubov opätovne nasadíte. Tradičné fixné strojčeky sú vyrobené z kovových materiálov, ktoré môžu dráždiť ústnu dutinu a tiež spôsobiť poranenia ďasien a jazyka. Priesvitné strojčeky sú vyrobené z tenkého plastu a sú orezané v úrovni ďasien tak, aby do úst dokonale zapadali. Nemajú kovové prvky, ktoré by mohli ústnu dutinu poraniť.

Mnohých pacientov zvažujúcich liečbu neviditeľnými strojčekmi zaujíma, či vyrovnávanie zubov touto metódou nespôsobuje bolesť. Pri používaní neviditeľných strojčekov sa zuby posúvajú postupne a mierne, vyvíjaním tlaku. Niekedy môže tento tlak spôsobiť menšie nepohodlie pri pohybe zubov. Toto nepohodlie však znamená, že liečba funguje. Odpoveď je preto áno, priesvitné strojčeky môžu občas spôsobovať mierne bolesti, a to najmä pri začatí liečby novou sadou strojčekov. Bolesť je však krátkodobá a úplne zmizne v priebehu niekoľkých dní.

Pri používaní neviditeľných strojčekov je dôležité vedieť, že výsledok liečby vo veľkej miere závisí od dodržiavania predpísaného liečebného plánu a nosenia strojčeka každý deň čo najdlhšie. Odporúčaná doba nosenia je 20 – 22 hodín denne. Priemerná dĺžka liečby u dospelých pacientov je približne 12 mesiacov v závislosti od veľkosti odchýlky v postavení zubov. Po ukončení aktívnej fázy liečby nasleduje fáza retencie, počas ktorej je nutné nosiť udržiavaciu dlahy, tzv. retainer, inak sa zuby začnú posúvať späť do pôvodnej polohy. Retenčná fáza môže trvať niekoľko rokov, v ojedinelých prípadoch je nutné stabilizovať zuby doživotne.

V neposlednom rade je potrebné spomenúť, že liečba neviditeľným strojčekom si vyžaduje každodennú starostlivosť nielen o ústnu dutinu, ale aj o samotný strojček. Na čistenie strojčeka sa používa jemná štetinová zubná kefka a voda. Používanie ústnej vody na strojček sa neodporúča, keďže môže dôjsť k poškodeniu jeho povrchu.

Každý prípad je jedinečný. Ak chcete zistiť, či sú pre vás priesvitné strojčeky vhodnou formou liečby, absolvujte konzultáciu u poskytovateľa liečby priesvitnými vyrovnávačmi.

Ako fungujú neviditeľné strojčeky

Dlahy neviditeľných strojčekov sú navrhnuté tak, aby vykonávali malé pohyby, a to vyvíjaním jemného tlaku na zuby. Tento tlak sa prenáša cez korene zubov do kostí. Každý krok – to znamená každá nová sada dláh – posúva zuby len v malej, konzervatívnej miere, preto je liečba touto technológiou zvyčajne jemná a nebolestivá. Zuby sa nakoniec úplne posunú na požadované miesto a tým je ukončená aktívna fáza liečby. Po nej prichádza fáza retenčná, keď na zuby už nie je vyvíjaný tlak.

Výhody priesvitných strojčekov oproti tradičným kovovým strojčekom sú tieto:

  • Alignery si môžete vybrať pred jedením, pitím, čistením zubov aj pred rôznymi spoločenskými príležitosťami.
  • Alignery nemajú drsné hrany ani drôty, vďaka čomu sú pohodlnejšie.
  • Zmeny v postavení zubov sa prejavia rýchlejšie než pri kovových strojčekoch.
  • Vek nie je rozhodujúcim faktorom pri liečbe priestvitnými strojčekmi. Alignery sú vhodné pre dospelých aj dospievajúcich pacientov.
  • Liečba alignermi nevyžaduje také časté návštevy ambulancie. Podľa harmonogramu stanoveného vaším poskytovateľom si dokážete vymeniť jednotlivé sady alignerov aj sami v pohodlí domova.

Som príliš starý na liečbu neviditeľným strojčekom?

Stručne povedané, nie, nikdy nie ste príliš starý pre liečbu priesvitným strojčekom. Váš poskytovateľ liečby zvažuje pri vypracúvaní Vášho liečebného plánu mnoho faktorov, ale vek je zriedkavo rozhodujúci. Liečba neviditeľným strojčekom môže byť rovnako úspešná pre dospelých, aj dospievajúcich pacientov.

Vek pre liečbu neviditeľným strojčekom

Dospelí majú hustejšie kostné tkanivo než deti, takže liečba môže trvať trochu dlhšie, ale vek nie je prekážkou pohybu zubov. Najväčší rozdiel v liečbe dospelých oproti liečbe dospievajúcich je v dĺžke liečby, a to v dôsledku zrelosti a hustoty kostí u dospelých. Dospelí pacienti môžu mať výplne, chýbajúce zuby, nesprávne tvarované alebo opotrebované zuby, alebo iné ochorenia zubov, či ústnej dutiny. Liečba priesvitným strojčekom je vhodná aj pre pacientov so zubnými implantátmi a korunkami. U pacientov s chýbajúcimi zubami sa liečba neviditeľným strojčekom niekedy dokonca odporúča ako vhodný spôsob ako presunúť zuby na svoje ideálne miesta pred zavedením zubného implantátu.

Dĺžka liečby neviditeľným strojčekom u dospelých závisí od mnohých faktorov, vrátane závažnosti prípadu. Všeobecne platí, že komplexná liečba môže trvať až dva roky.