Článok z blogu

Kaz v medzizubnom priestore. Ako poraziť najčastejší zubný kaz u dospelých.

Kaz v medzizubnom priestore. Ako poraziť najčastejší zubný kaz u dospelých.

Medzizubný kaz je najčastejšie sa vyskytujúci zubný kaz u dospievajúcich a dospelých pacientov. Vzniká v mieste, kde sa navzájom stretávajú susedné zuby v bode kontaktu. Môže vzniknúť na predtým zdravej sklovine alebo v okolí už prítomných zubných výplní. Šíri sa pomaly a často ho nie je možné identifikovať pri bežnej preventívnej zubnej prehliadke. Trvá pomerne dlho, kým spôsobí bolesť zuba. Často sa stáva, že neskoro odhalený medzizubný kaz je blízko alebo už prešiel do koreňového kanálika, kde je zubná dreň a zub odumrie. Medzizubný kaz sa často rozšíri do tvrdých zubných tkanív pod úroveň ďasna, čo komplikuje správne zhotovenie zubnej výplne. Ako teda môžete predchádzať vzniku medzizubného kazu? Úlohy si musíte rozdeliť medzi vás a vášho zubného lekára.

Bite-wing RTG Medzizubné priestory na bite-wing RTG zobrazení

Váš plán pre boj s medzizubným kazom by mal zahŕňať:

  • Stanovenie miery rizika pre vznik medzizubného kazu.
  • Úprava miest, v ktorých dochádza k zachytávaniu plaku v medzizubnom priestore.
  • Pravidelné mechanické čistenie medzizubných priestorov.
  • Pravidelnú kontrolu medzizubných priestorov pomocou zubného RTG.
  • Pravidelnú aplikáciu fluoridov podľa miery kazivosti zubov.

Riziko vzniku zubného kazu

Váš zubný lekár by mal stanoviť mieru vášho rizika pre vznik medzizubného kazu. Mal by vyhodnotiť úroveň ústnej hygieny vrátane hygieny medzizubného priestoru. Zubný lekár odpozoruje mieru s akou sa u vás objavujú nové zubné kazy i to na akých miestach sa vyskytujú. Mal by tiež odhadnúť do akej miery mohli vaše zuby prísť o minerály, ktoré posilňujú odolnosť vašich zubov voči zubnému kazu. Podľa tohto hodnotenia vám zubný lekár odporučí ďalšie kroky vo vašom pláne predchádzať vzniku nových zubných kazov.

Previslé výplne

Pokiaľ sú na vašich zuboch a najmä v medzizubnom priestore prítomné miesta, kde dochádza k zachytávaniu plaku, prípadne miesta, ktoré znemožňujú správne čistenie medzizubného priestoru, výrazne to negatívne ovplyvní výsledky vašej snahy o predchádzanie zubnému kazu. Je preto potrebné vymeniť všetky zubné výplne, ktoré vytvárajú previsy alebo nerovnosti. Zubná výplň, ktorá zasahuje do medzizubného priestoru by sa vždy mala vytvarovať pomocou medzizubnej matrice, formy pomocou ktorej sa dosiahne správny tvar zubnej výplne. Ak máte veľmi vysokú mieru výskytu nových zubných kazov v medzizubnom priestore, odporúča sa pri vŕtaní kazu neponechávať zbytky skloviny v kontakte so susedným zubom, ale nahradiť aj nepokazenú sklovinu výplňou. Predíde sa tak vzniku ďalšieho zubného kazu na mieste hneď vedľa novej výplne.

Čistenie medzizubných priestorov

Pravidelné čistenie zubov zubnou kefkou je základom ústnej hygieny. Žiadna zubná kefka, či už manuálna alebo elektrická, však nedosiahne do medzizubných priestorov. Medzizubné priestory je možné čistiť medzizubnou niťou alebo medzizubnou kefkou. Medzizubná kefka nie je vhodná pre každého. Medzizubná kefka nemusí byť pre vás vhodná, ak sú vaše zuby v príliš tesnom kontakte. Medzizubná niť sa však dostane do všetkých medzizubných priestorov.

Jednozväzková single zubná kefka Jednozväzková single zubná kefka

Po vyčistení zubov zubnou kefkou a medzizubnou niťou alebo medzizubnou kefkou si jazykom skontrolujte povrch vyčistených zubov. Môžete tiež občas použiť farbivo na plak, plak detektor, ktorý sfarbí zubný povlak ponechaný na zuboch a umožní vám ľahšie identifikovať miesta, ktoré je potrebné dočistiť. Jednozväzkovú single zubnú kefku, používajte navlhčenú, bez zubnej pasty. Ak sa vám zdá tento postup príliš zložitý, nemusíte si takto čistiť zuby každý deň. Každý deň si čistite zuby zubnou kefkou a zubnou pastou. Pre ostatné pomôcky ústnej hygieny si vyberte spočiatku dva dni v týždni, keď máte k dispozícii dostatok času. Vyčistite si zuby zubnou kefkou pred zrkadlom v kúpeľni a zubnú niť a single kefku používajte napríklad pri pozeraní televízie, aby vám skôr ubehol čas. Získate tak postupne solídny návyk na dôkladnú ústnu hygienu. Ústna voda je len doplnkom ústnej hygieny a nenahrádza žiaden z prostriedkov určených na mechanické čistenie zubov.

Pacient: Mám si zubnou niťou čistiť všetky zuby?
Zubný lekár: Nie, nemusíte. Čistite si iba tie, o ktoré nechcete prísť.

RTG vyšetrenie

V závislosti na vašom riziku pre vznik zubného kazu by mal váš zubný lekár pravidelne kontrolovať váš chrup pomocou RTG zobrazenia. Najmenej raz za dva roky. Zubný lekár vám môže v rámci preventívnej prehliadky predpísať takzvané bite-wing RTG zobrazenie, ktoré je špecificky určené pre kontrolu medzizubných priestorov, prípadne OPG RTG zobrazenie, ktoré zobrazí všetky zuby, vrátane koreňov zubov i priľahlých oblastí.

Aplikácia fluoridov

Fluoridy zvyšujú odolnosť zubov voči zubnému kazu. Fluoridy prijímame v potrave, v pitnej vode, v zubnej paste. Fluoridy sa naopak zo zubov vytrácajú pri pití kyslých, sladených a sýtených nápojov (ovocné šťavy, kola, bublinkové nápoje). Po každom jedle vzniká v prostredí ústnej dutiny kyslé prostredie, v ktorom zuby strácajú minerály vrátane fluoridov a znižuje sa tak ich odolnosť voči vzniku zubného kazu. Ak máte vyššiu mieru rizika pre vznik medzizubného kazu, používajte zubné pasty so zvýšeným obsahom fluoridu. Takáto zubná pasta by mala mať na obale vyznačený obsah fluoridov viac než 1400 ppm (parts per million, milióntina). Starostlivosť môžete doplniť o aplikáciu lokálneho fluoridového prípravku jedenkrát do týždňa s obsahom fluoridu až 12500 ppm (napríklad Elmex geleé).

Dodržiavaním plánu boja proti medzizubnému kazu dosiahnete to, že preventívna prehliadka u zubného lekára bude skutočne prevenciou. Bez nového kazu pri každej návšteve zubného lekára.